• Schoolovision

• Schoolovision 2022: Päť úžasných dní v Kasseli

• Na začiatku roku 2020 nám na základnú školu postupne prišli dve dobré správy z Národnej agentúry Erasmus+. Boli nám schválené dva projekty. Škola pre všetkých 2 zameraný na kurzy a hospitácie našich pedagógov v zahraničí a Schoolovision on Tour, ktorého súčasťou mali byť vzájomné návštevy piatich škôl: z Bulharska, Nemecka, Poľska, Slovinska a Slovenska. Vzápätí po dobrých správach prichádzali zlé. Kvôli pandémii sa všetky mobility zmrazili. Dnes si priblížime, ako sa rozbehol náš prvý projekt typu KA2, vedený našim skvelým nemeckým kolegom Steffenom Töpplerom.

Schoolovision on Tour je nadstavbou dlhoročného pesničkového eTwinningového projektu Schoolovision, do ktorého sa zapája naša škola už od r. 2016. Všetky reálne aktivity pôvodne naplánovaného na dva roky sa odkladali, ale ani v období korony sme nespali. So žiakmi sme rozvíjali virtuálne aktivity: súťaž o logo, vzájomné písanie listov, videokonferencie. Výsledkom práce našich žiakov boli mimo iné aj informačné materiály o Ivanke pri Dunaji, vo forme letákov, knižočiek, videí a kvízov.

Až na jeseň minulého roku sme sa stretli konečne naživo, zatiaľ iba učitelia na pracovnom stretnutí koordinátorov v bulharskej Sofii. S kolegyňami a kolegami sme si výborne porozumeli a to hneď v niekoľkých jazykoch.  V tohtoročnom máji sa konečne stretli i deti. Vlakom sme sa vydali na dlhú cestu do Hesenska. Poliaci z Bogatynie to mali najbližšie a išli tiež vlakom, slovinský tím z dediny Bistrica ob Sotli pricestoval mikrobusom a bulharský priletel z hlavného mesta.

Freie Schule Kassel nasadila vysokú latku. Pobyt v rodinách aj program v škole a v meste bol výborne organizovaný a deti pritom mali veľa času i na vzájomné zoznámenie a vlastné kreatívne nápady. Súčasťou bola i spoločná desiata a obed vonku pod altánkom. Potraviny boli miestne, z veľkej väčšiny vegetariánske a organické.

Výnimočnosť školy ilustruje to, že má 64 žiakov a 30 zamestnancov. Na dvore sú nielen ihriská a spomenutý altán s posedením pre niekoľko desiatok ľudí, ale i ovečky, bylinková záhradka a novo i maringotka, v ktorej bude trieda a letná kuchyňa. V každej vzdušnej triede je interaktívna tabuľa a veľa iných vymožeností. Učiteľ hudby má k dispozícii odhlučnenú miestnosť s nahrávacím zariadením.

Výborný dojem na nás urobilo aj samotné mesto Kassel. Najväčšie mesto Hesenska má veľa zelene a príjemného prostredia pre bývanie. Pomerne rozľahlé mesto výborne prepojuje verejná doprava v podobe autobusov a električiek. Veľmi rozvinutá je cyklistika a využiť môžete i mestské kolobežky. Napriek tomu, že za vojny bol Kassel až na niekoľko budov úplne vybombardovaný, ponúka veľa atrakcií aj turistom. Čím sa odlišuje od všetkých ostatných destinácii, je pozoruhodná výstava Documenta. Koná sa iba každých päť rokov, ale výsledkom každej Documenty sú nápadité výtvarné diela, ktoré ozvláštňujú verejný priestor.

Na kopci nad mestom je ďalšia atrakcia. V obrovskom lesoparku nad zámkom Wilhelmshöhe stojí rozhľadňa a na nej obrovský Herkules. Medzi Herkulom a zámkom je ťažko opísateľné schodisko, kde sa dvakrát týždenne spustia Wasserspiele. Vodné hrátky vytvárajú pozoruhodné kaskády, vodopády a fontány. Mali sme veľké šťastie, že po dvoch rokoch pandémie opäť spustili túto tristoročnú kasselskú zaujímavosť. Pred samotným zámkom potom deti piatich krajín zaspievali a zatancovali hymnu Schoolovision The Sky is the Limit.

Tradičným vrcholom Schoolovision je videokonferencia, ktorou sa aj zavŕšil náš pobyt v Kasseli. K našim piatim školám sa prostredníctvom internetu pripojila väčšina z celkovo 31 škôl, ktoré poslali pesničky do tohtoročnej súťaže. Zvíťazila Ukrajina s perfektným prevedením pesničky Červená kalina, ktorú zvládli napriek pravidelným útekom do krytov a distančnej výučbe. Hlavný spevák sa medzitým zaradil medzi milióny utečencov pred strašnou vojnou. Náš výtvarne originálny čiernobiely klip o strašidle skrývajúcim sa pod posteľou skončil na 11. mieste.

Desaťhodinová cesta vlakom sprevádzaná meškaním bola únavná, ale naše žiačky štvrtého a šiesteho ročníku ju zvládli na výbornú, rovnako ako pobyt v rodinách, komunikáciu v angličtine, zapojenie sa do spoločných aktivít a vôbec celé päťdenné dobrodružstvo.

Twinspace SV_on_Tour https://twinspace.etwinning.net/102986/pages/page/1185010

S(pr)ing my Song https://twinspace.etwinning.net/178363/pages/page/1595768

Na Facebooku používame hashtag #SV_on_Tour

V Nemecku nás reprezentoval tento tím: Barbora Dudadíková 6.B, Lenka Rusnák 6.B, Ella Grambličková 4.E, Hana Hnátková 4.E, Lenka Varga a David Ručka, ktorý aj spracoval tento článok.