• Erasmus+ 2019

• Využitá príležitosť pre 11 pedagógov našej ZŠ

S jednoročnou pauzou  (v r. 2018 náš projekt nebol prijatý) sme nadviazali na tri úspešné erasmové projekty Základnej školy M. R. Štefánika v Ivanke pri Dunaji. Z názvu projektu – Škola pre všetkých – vyplýva, že je zameraný na vzdelávanie v oblasti začleňovania znevýhodnených žiakov, ale veľký dôraz sa kladie aj na inovatívne metódy a posilnenie kompetencií manažmentu školy.

Škola pre všetkých je svojim rozsahom doteraz náš najväčší projekt v rámci programu Erasmus+. Vzdelávacích kurzov v zahraničí sa hlavne v júli a auguste 2019 zúčastnilo 11 pedagogických zamestnancov, pričom posledný plánovaný kurz (v marci tohto roku v Prahe) sa v dôsledku pandémie už neuskutočnil.

Až sedem učiteliek sa zúčastnilo rôznych kurzov v našom obľúbenom Canterbury (škola Pilgrims), učiteľka angličtiny naberala skúsenosti v škótskom Edinburghu (Inlingua), aktivity na začleňovanie žiakov si precvičovali pedagógovia  aj v Barcelone (Europass Teacher Academy), Exeteri (IPC) a Olomouci (Agamos).

Samotné vzdelávanie je len jednou časťou projektu. Naň nadväzuje využitie nadobudnutých kompetencií, vedomostí, skúseností a konkrétnych aktivít v vyučovacom procese so žiakmi, ale aj i šírenie medzi kolegami. Účastníci poskytli súbor materiálov k využitiu, preberali ich na predmetových komisiách a na špeciálnom seminári v decembri.

Na spomenutom seminári sme tiež diskutovali o projektových plánoch do budúcnosti. Ich naplňovanie je žiaľ závislé aj na ďalšej epidemiologickej situácii v Európe.

Nasledujú záverečné správy jednotlivých účastníkov.

David Ručka, koordinátor Erasmus+