Erasmus+
Erasmus+ 2020 – 2022
Škola pre všetkých 2
Na začiatku roku 2020 sme dostali z agentúry Erasmus+ dve dobré správy. Bol prijatý projekt piatich škôl pripravovaný naším nemeckým partnerom – Schoolovision on Tour a schválili nám aj projekt Škola pre všetkých 2. Ako názov napovedá, nadväzoval na predchádzajúci úspešný projekt. Onedlho však vypukla pandémia, ktorá znemožnila akékoľvek medzinárodné aktivity. Ako ostatní, aj my sme požiadali o posunutie projektu. V roku 2021 nebola ale situácia oveľa lepšia. Nakoniec sa podarilo uskutočniť tri mobility z naplánovaných jedenástich výjazdov. Nasledovala ďalšia žiadosť, tentoraz o predĺženie projektu o rok. A tak namiesto roku 2020 sa schválený projekt postupne uskutočňoval až do neskorej jesene roku 2022 a mnohé podnety sa ešte len budú v živote školy prejavovať. Kvôli zmenám spôsobených kovidom, Brexitom a obmenou pedagogického zboru sme mnohé naplánované mobility museli meniť a zmeny konzultovať s Národnou agentúrou.
Cieľom projektu bolo zlepšiť kompetencie zamestnancov v práci so žiakmi so špeciálnymi potrebami, vylepšiť kompetencie v oblasti využitia informačných a komunikačných technológií, posilniť riadenie školy vďaka zlepšenej komunikácii v škole a budovaní tímu a vylepšiť obraz školy v očiach verejnosti. Pre jednotlivé oblasti sme vybrali vzdelávacie kurzy a hospitácie v Írsku, Španielsku, Grécku, Anglicku a Česku.
Až na grécky ostrov Santorini sa vybrala kvôli vzdelávaniu Katarína Mraffková. „Absolvovala som kurz Neuroeducation and Coaching. V rámci kurzu sme sa zoznámili s najnovšími poznatkami v neuroedukácii a poukazovali na ich uplatnenie v našich konkrétnych podmienkach škôl a krajín. Rozoberali sme špecifiká coachingu a učili sa aplikovať jeho metódy vo vedení nenásilnej komunikácie, trénovali sme si dôležitosť plánovania, rozoberali nevyhnutnosť robenia individuálnych rozhodnutí. Všetko sme si precvičovali na konkrétnych úlohách a zadaniach, ktoré sme riešili v celej skupinke ako aj v menších podskupinkách. Počas celého kurzu som oceňovala aktivitu, empatiu a toleranciu od všetkých účastníkov. Kurz sa mi veľmi páčil a snažím sa uplatňovať získané princípy v kolektíve v triede medzi deťmi a medzi kolegami v škole.“
Na rovnakom mieste absolvovala Lenka Varga netradične zameraný kurz Interdisciplinary Approaches to Teaching through Literature. Kvôli horúčave bolo najskôr pracovné tempo pomalšie, ale účastníčkam sa podarilo vďaka spolupráci komplexné videodielo. „Naša skupina si vybrala starogrécky príbeh o Persefone, ktorú uniesol boh Hádes od jej matky Demeter do podsvetia.
Autorkou príbehu je Mary Shelley, ktorá napísala aj príbeh o Frankensteinovi. Využili sme rôzne vizuálne zaujímavé zákutia ostrova, spojili ich s textom z knihy a vložili klasickú hudbu. Vznikol nám skutočne zaujímavý projekt, ktorý som následne ponúkla učiteľom jazykových predmetov v škole. Spôsoby využitia som využila na hodinách informatiky, kde sme s deťmi hľadali obrázky k textom a aj v prepájaní klasických tém (rozprávka, povesť) s modernými výrazovými prostriedkami (kresba, tajnička, hlavolam) na krúžku Mladý reportér.“
Kurz Effective Language Teaching with Digital Technology sa mal pôvodne konať vo velšskom Cardiffe, ale bol presunutý do írskeho Dublinu. Autorovi týchto riadok umožnil podrobne sa zoznámiť s mnohými aplikáciami využiteľnými pri vyučovaní jazykov. Osobitne vyzdvihujem EdPuzzle kombinujúci video s kvízom. Je možné použiť už existujúci bohatý archív alebo vytvoriť vlastný materiál. Využil som video o Ivanke pri Dunaji vyrobené žiačkou v rámci projektu a do videa som zapracoval otázky o Ivanke. Materiál sme potom využili v rámci spoločného eTwinning projektu s našimi nemeckými priateľmi v Kasseli a na prezentáciu školy na Twinspace Schoolovision on Tour. Výborné možnosti ponúka aj online nahrávanie odpovedí prostredníctvom aplikácie RecordMP3online alebo Mentimeter. Súčasťou dvojtýždenného kurzu bolo spoznávanie írskej kultúry a histórie prostredníctvom návštev múzeí a galérií. Vrcholom bol výlet do malebného údolia dvoch jazier Glendalough.
Na IKT vo vyučovacom procese bol zameraný kurz aj našej novej angličtinárky, ktorá sa hneď zapojila do Erasmu. Anna Kunová sa v Barcelone naučila používať napr. ThingLink, Nearpod alebo Plickers. Gamifikaačný potenciál majú aplikácie Blooket a Quizlet. Na opakovanie učiva môže slúžiť Genially, ktorý vytvára únikové miestnosti.
Prvýkrát sme vyslali učiteľov aj na hospitácie (job-shadowing). Peter Ivančík a Eleonóra Bučková to nemali tak ďaleko ako predchádzajúci účastníci. Humpolec na Vysočine sa preslávil Bernardom a Hliníkom, ale majú tam i dobré školy. Na ZŠ Hradská mali možnosť navštíviť vyučovacie hodiny z viacerých predmetov, zhodnotiť krúžkovú činnosť aj stretnúť predstaviteľov mesta. Práve každodenný záujem starostu a jeho zástupkyne – bývalej učiteľky, pomáha tamojším školám napredovať. Veľký dôraz je kladený na manuálne zručnosti a množstvo rozličných krúžkov.
V niečom podobné skúsenosti mali zástupkyňa Katarína Bariaková a Renáta Pivarníková zo Švédska, kde navštívili niekoľlo škôl v rámci Structured Educational Visit to Schools and Training Seminars. Závisť vzbudzovalo vybavenie škôl aj prirodzená disciplína a bezproblémové správanie žiakov a študentov. K nám si kolegyne priniesli veľa inšpirácií, ktoré sa už prejavili v našej škole. Vedenie zabezpečilo pinpongové stoly a iné hry. Pracuje sa na relaxačných kútikoch. Výrazne sa oživilo vyučovanie Techniky. Iné švédske skúsenosti je do našej praxe preniesť ťažšie. Deti v Švédsku trávili veľké množstvo času vonku. Pri veľkosti našej školy je nemysliteľné využívať školský dvor na malé prestávky. Navyše žiakov pribúda a školský dvor sa zmenšuje. Za zváženie stojí tiché kútiky v triedach pre žiakov, ktorým vadí hluk a prílišná sociálna interakcia. Opäť narážame na malé triedy vzhľadom na počet detí.
Dôležitou súčasťou erasmových aktivít je zvyšovanie kompetencií učiteľov v oblasti práce so žiakmi so špeciálnymi potrebami. Interaktívne kurzy zamerané na Special Needs navštívili Katarína Biskupičová v Barcelone a Veronika Heribanová v Prahe. Katka B. opísala takto jednu z veľa aktivít: „Hneď v prvý deň školenia sme si vyskúšali aktivitu The Hand. Išlo o aktivitu pri ktorej sa deti lepšie spoznávajú, úlohou bolo do každého prsta na ruke vpísať určené informácie. Palec: odkiaľ pochádzam. Ukazovák : moja obľúbená farba. Prostredník: moje hobby. Prsteník: na kom mi najviac záleží. Malíček: v čom som dobrá. Potom nám Sonia papiere zobrala a pomiešala ich. Rozdala ich medzi nás a našou úlohou bolo zistiť komu patrí ruka na papieri. Zistili sme, že pri tejto aktivite sme sa dozvedeli o sebe veľa zaujímavých informácii.“
Všetci pedagógovia využívajú nadobudnuté kompetencie vo svojej pedagogickej praxi. Dôležité je i zdieľanie skúseností. Mimo iné sme v škole uskutočnili dva interaktívne semináre, kde si mohli účastníci vyskúšať niektoré z aktivít, aplikácií a metód, ktoré sa naši pedagógovia v zahraničí naučili.
David Ručka, koordinátor Erasmus+ na ZŠ M. R. Štefánika v Ivanke pri Dunaji
5